Ethnic Print Potholders.

IMG_0355

I made these when I had finally had enough of my shop-bought and kind of fugly old ones. I didn’t throw them away though – left them in our old flat where my brother now lives.

I used the pattern of Heavily Edited. For the fabric I took different cotton yarns I had. The black one is Katia Revive recycled cotton and polyester blend. The blue one is Drops Cotton Light. The light brown, green and beige are Bio-Baumwolle (sorry, haven’t found an English site for it) eco-cotton. The dark brown is also cotton but I haven’t saved the strap and therefore have no idea of its origin, might be Debbie Bliss but I’m not sure. Same goes for the red, my guess is it’s Drops.

I was hesitant about the final size as I felt like my fingers might slip over the edge of them so I added a little edging from myself there. Probably it wont protect from the heat as much as it just makes them feel just a little bit larger.

For the backside I used red in the middle and dark brown around it. These were the colours I had enough to finish them and that would look more or less neat together.

As I finished the first one I realized I had created an eye in the middle of it. Somehow I struggled making these quite a bit and had to rewind a couple of times so I didn’t want to do it one more time and kept them as is. Not too bad I think.

I have made several pairs of potholder before but I have kept none of them for myself.  Now that mistake has been corrected. I have already tested them several times and they work pretty great.

My biggest fear was that they’ll get dirty soon but for my happy surprise they look quite the same as you can see here.

I’m not sure I have mentioned it but if you like anything I have made or have a commission I’d be more than happy to help and perhaps make you a little something as well.

***

Niisiis, need said valmis juba nii mõni aeg tagasi. Tegin nad endale, kuna mulle algusest peale ei olnud väga meeldinud oma poest ostetud pajalapid. Vanu siiski ka minema ei visanud, jätsin nad vanasse korterisse vennale. Mis tema seal nendega tegi, pole teada.

Kasutasin Heavily Edited mustrit ja erinevaid puuvillaseid lõngu. Enamus neist said ka antud töö käigus otsa: must Katia Revive ümbertöödeldud puuvilla ja polüestri segu,  sinine Drops Cotton Light puuvill ning hele pruun, roheline ning beež  Bio-Baumwolle orgaaniline puuvill. Tume pruun ja punane on ka puuvillased, aga mul pole nende silte alles ja pole nende päritolus päris kindel, esimene võib olla Debbie Bliss ja teine on vast Drops, aga pead ei anna.

Kui lapid valmis said, tundusid nad mulle veidi väikesed. Kujutasin endale ette, kuidas mu näpud üle ääre libisevad vastu kuuma panni vm. Selle vastu heegeldasin omalt poolt sinna veel ühe ääre. Mulle tundub, et täitsa isegi istub. Kuuma eest tõenäoliselt väga palju ei kaitse, aga minu peas hirmu vastu töötab.

Naljakas asi veel selle üsna suvalise värvilahendusega – avastasin, peale esimese lapi valmimist, et keskele on tekkinud silm. Kuna, aga ma pidin seda töö käigus millegi pärast korduvalt harutama ja uuesti tegema, siis enam midagi ei muutnud.

Olin enne ka nii mõnegi pajalapipaari juba heegeldanud, aga endale polnud siiani veel ühtegi jäänud. Sellega on viga nüüd siis parandatud. Valvsad silmad ripuvad köögi seinal (enamasti küll üksteise taga peidus). Kasutust on ka juba omajagu saanud – toimivad hästi. Kartsin, et kipuvad ehk määrduma, aga minu meeldivaks üllatuseks on nad endiselt üsnagi samasugused kui juures oleval pildil.

Pole kindel, kas olen maininud seda siin juba, aga kui keegi näeb siin (või miks mitte ka kuskil mujal) midagi, mida tahaks omalegi või on mõni eriti originaalne idee, siis võib julgelt ühendust võtta. Aitan suurima hea meelega!

Advertisements

2 thoughts on “Ethnic Print Potholders.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s