Stitch!

Have you ever seen Lilo & Stitch cartoon? If yes then good, if not then go see it! 

Here is what I am saying – a little blue amigurumi cutie-monster. 

stitch

It was a commission that I wish I could have kept for myself. Of course I can always make another one but I tend not to make the same piece a number of times. There always has to be some kind of variation to it. We’ll see perhaps one day I’ll have one myself too. 

Making it used up much of the blue yarns I had. Some of you may have already know I’m not a fan of the colour (nor the pink that you can also see here) but I had some skeins bought for a project earlier. The main body yarn only had a fe centimeters left at the end. It was Gedfira Top Soft which is a blend of viscose, polyamide (nylon) and silk. It has a really soft touch to it and a nice silky shine. Plus the rope-like structure of it is really easy to work  with. 

The pink is Rowan Classic Luxury Cotton in in cotton, viscose and silk. It is only now that I have realized  how I have used more than one yarn containing silk in it. The light blue parts are of Drops Paris  – 100% cotton. The yarn used for the nose, claws and back detail is cotton but I can’t identify it. The eyes are pieces of felt. 

The pattern I whipped up myself and can’t remember quite if I even put it down. Have to check it if I want to make another one. I think I made most of it like my bunnies but altered the eyes, ears and nose and added some other bits.

About anything else, we went to Finland last weekend, to a paintball competition. I hadn’t been there since 2009 I think (didn’t realize it was that long ago). The first day was exhausting as I had waken up at 6am after going to bed about 1-2am-ish. Plus the weather was no treat in that part as well – it was extremely hot with no wind. 

The next night was the first to spend in a tent in years as well. It was surprisingly good as the rocky ground was rather warm and the moss covering it was nice and soft and dry. I don’t know if I have never woken up in a tent as rested as I felt that next morning. 

Everyone went for a swim in the evening but I was feeling a bit chilly by that time and the water was not so warm I postponed it. I had a great plan of waking up and going for a swim afterwards. It was so good! My first outdoors swim this year. I should have taken a picture of the place as well – it looked fabulous!

Both of the days I spent photographing while the others competed. The second day was much easier as I felt better and there were some clouds in the sky and some breezes occurred as well. After the games, though, I my legs started to feel weird and by Monday morning they were all painful so my walk looked rather awkward. All in all it was a great fun and I can’t wait for another time. 

I just read from the lovely Stephanie’s blog All About Ami earlier today that this Friday is the 3rd Bring Your Amigurumi To Work Friday (BYATWF) and I’m planning on participating. Usually I only have some WIP’s in my bag if any. Love the idea!

 

***

 

Kes on näinud multifilmi Lilo & Stitch loodetavasti tunnevad tegelase ära. Kes veel ei ole, siis soovitan soojalt!

Tegemist on siis ühe multika peategelasega, kes on selline väike nunnu koletis. Rohkem ei tahaks vihjata juhuks, kui keegi plaanib praegu seda vaatma hakata. Tegemist on ühega neist töödest, mida oleksin tahtnud endale hoida, kuigi oli tegemust tellimusega. Üldiselt, mulle aga ei meeldi täpselt sama asja mitu korda teha – mingi erinevus peab sees olema. Kui natuke aega möödas, kes teab, ehk saangi kunagi endale ka samasuguse või vähemalt peaaegu.

Selle meisterdamine kasutas ära nii mitmedki mu sinised lõbngad. Neid ei ole mul kunagi palju olnud, nagu osad ehk kunagi lugenud, aga nüüd on neid igatahes veel vähem. Põhivärvi jäi järele vaid mõned sentimeetrid. Tegeu oli Gedfira Top Soft viskoosi, polüamiidi ja siidi seguse nööritaolise lõngaga. Tõeliselt mõnus oli sellega töötada – pehme ja hästi ühtlane. Lisaks on tal selline kaunis siidine sära juures. 

Roosa lõng on Rowan Classic Luxury Cotton – puuvilla, viskoosi ja siidi segu. Alles nüüd sain aru kui siidise tegelasi tegin. Helesinised osad on Drops Paris täispuuvillane lõng. Nina ja seljadetaili jaoks kasutatud lõng on ka puuvillane, aga täpsemalt ma ei mäleta. 

Mustri mõtlesin ise välja. Praegu seda ei leidnud, aga kui tahan näiteks endale ka ühte veel teha, võiks selle üles otsida. Kui ma ta üldse kirja paningi. Suures osas tundub, et tegin ta oma jäneste põhjal, ainult teistsuguste silmade-kõrvade-ninaga ja panin mõned lisadetailid veel külge. 

 

 

Kõigest muust rääkides, käisime jälle Soomes. Ma olin seal viimati vist aastal 2009 aastal. Eneselegi üllatuseks, kui ammu. Aga ikka peindivõistlustel. 

Esimene päev oli raske, kuna ärgata tuli väga vara ja päeval lagipäehe paistev päike, lõõskav kuumus ja täielik tuulevaikus ei aidanud sellele kaasa.

Pärast seda sain jällegi üle mitme aasta ööbida telgis. Üllatavalt mõnus oli. Kivine maapind oli päikese poolt soojaks köetud ja sammal selle peal mõnusalt pehme ja kuiv.

Järgmisel hommikul käisin ka sel aastal esimest korda õues ujumas. Teised käisid eelmisel õhtul, aga mul oli siis juba piisavalt jahe ja vesi ei tundunud ka nii soe, et minna. Hommikuks oli kindel plaan olemas ja see oli nii hea. Koht oli ka imeilus järveke keset metsa. Väga mõnus oli pärast olla. Sealt edasi tuli kindel plaan veel ka õhtul enne laeva üks ujumiskoht leida. 

Mina pildistasin mõlemal päeval. Vahelduva eduga. Terve aja platsil olla lihtsalt ei jaksa. Kohtunikud peavad olema superinimesed, et seal ellu jäävad. Mõnes mõttes saan vist ka aru, miks nad kohati nii uimased ja aeglased tundusid. 

Pärast mänge hakkasid jalad imelikuna tunduma, lihased läksid kuidagi tuimaks või kangeks, tundus. Ei saanud arugi, miks, aga esmaspäeva hommikul olid nad täitsa valusad ja minu kõnnak on tõenäoliselt kõrvalt vaatajatele üsna humoorikas. 

Kokkuvõttes võib reisi lugeda õnnestunuks. Väga kift oli. Järgmise korrani! (:

 

Stephanie blogist All About Ami lugesin, et see reede on Bring Your Amigurumi To Work Friday (BYATWF) ehk võta-oma-amigurumi-tööle- kaasa-reede. Tavalisel on mul heal juhul ainult mõni poolik projekt kotis. Nii äge idee, kindlasti plaanin osaleda! Kui ma ainult ära ei unusta. 

Advertisements

2 thoughts on “Stitch!

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s