An Unfortunate Misfortune.

Here is one of the first attempts to alter my bunny pattern into something else, this time a teddy. Everything else is just the same except the ears. The hands and legs are just positioned differently. I really liked the result regarding everything including the yarn I choose. It’s an organic cotton yarn Rosarios 4 For Nature Print. I think it’s also naturally dyed, I have lost the strap to look.

To me organic cottons have always been one of the best to work with there have been some exceptions but not many. Organic yarns are just so much softer. 

I believe it was also the one I used my new 1.75 mm hook for the first time so it really came up nice and tight. Until then my 2.00 mm was the smallest I had.

About the misfortune, well, I decided to attach this little fellow on my bag and on my way home from work I had lost it. I guess he went wandering to his own little adventure. But still I was quite sad as I really liked it. 

I still have enough yarn left so I  could make a new one but it wouldn’t be the same. I might make a different kind of bear out of another yarn or maybe a bunny out of this one but not the exact same thing. I always like things varied. So if you liked the yarn or the bear in general just know there is enough materials to make more of them! 😉

IMG_0299See karu on kas üks väga seiklushimuline või õnnetukene. Tema näol katsetasin esimest korda oma jänese mustri muutmist, et teha teisi loomi. Tundub, et saab küll. Mustris on küll muudetud ainult kõrvad, sest käed-jalad on lihtsalt teistmoodi kinnitatud.

Minu arvates tuli ta igati armas välja. Ka lõnga valikuga jäin kohe väga rahule. Kohe tahtsingi proovida sellist kirjut lõnga. Tegu on orgaanilise puuvillaga Rosarios 4 For Nature Print. Mul ei ole küll seda silti enam alles, aga mu meelest oli ta ka looduslike värvidega värvitud. Oleks igati loogiline ka tegelikult. 

Orgaaniline puuvill on alati mu lemmik olnud. See on üks lihtsamaid, millega töötada, ta lihtsalt on kuidagi pehmem ja mõnusam kui muud lõngad. Kusjuures, siinkohal ei ole isegi tootjal vahet – orgaaniline on ikka orgaaniline. 

Kui ma õigesti mäletan, oli see ka esimene kord, kus kasutasin oma uut 1.75 mm konksu. Siiani, oli mul kõige väiksem 2.00 mm. Jäi tõesti ilus ühtlane ja tihe. 

Mõnda aega seisis karuke mul teiste valmis töödega kapi peal, kuni ühel päeval kinnitasin ta oma koti külge. Jõudsin tööle ja vaatasin, et küll on ikka kift tegelane. Töölt tulles, aga teda seal enam ei olnud. Olin ta ära kaotanud. Tõenäoliselt läks kuhugi rändama, mõnele põnevale seiklusele. Kurb oli ikkagi teda kaotada. 

Lõnga on veel, saaksin teha uue, aga ma enam ei taha. Võin teha teisest lõngast uue karu või samast lõngast nt jänese, aga mitte enam samasugust tegelast. Mulle meeldib, kui asjades säilib vaheldus. Kui avastasid, et on äge karu või äge lõng, siis tea, et kõik materjalid on olemas, et neid veel teha! 😉

Advertisements

2 thoughts on “An Unfortunate Misfortune.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s