Not So Valentine Teddy.

Here is a teddy bear from a pattern I had saved to make a long time ago. It belongs to Stephanie from All About Ami and is called the Valentine Teddy. I had just rediscovered my crafty side around that time and wanted to make this one but never really got there somehow. Last week I was looking through my pile of patterns searching for some I hadn’t made yet and found this adorable one.

I skipped the fuzzing part as I wasn’t sure it would work well with cotton but I think this fine fellow looks good anyway. I also didn’t add the heart as you may see. (:

I had some trouble with the bow tie (and it looks to me that mine is much larger than the original) but in the end I think it works as well. During whipping up the bits and pieces I wasn’t really sure how mine would begin the look and I was a bit doubtful about the colours and their contrast in particular but it ended up much prettier than I startet to think for a while. I really like the result actually!

I used my favourite Clover Amour 1.75mm crochet hook and 100% organic Schachenmayr Nomotta Cotton Eco yarns. I added bits of crafting felt and 6mm safety eyes to it. I first embroidered the muzzle on the felt and then glued it on the face. The hand and leg pieces I glued first and then embroidered as I wanted the stitches to go a bit over the edges.

He is another one of those I have made just for the fun of making. Unlike some that are for example commissions or presents etc (don’t get me wrong here, I really enjoy making them as well).

Last week there was also an order that I managed to finish on Saturday but can’t really show just yet as it hasn’t reached the recipient. Don’t worry, once it does you will see it too. It’s again adorable!

teddyEelmine nädal sirvisin oma salvestet mustreid ja õpetusi, et leida midagi, mida ma veel nende hulgast valmistanud ei ole. Leidsingi siis selle Stephanie blogis All About Ami saadaval olev Valentinikaru muster. 

Erinevalt originaalist ei teinud ma teda karvaseks, kuna polnud päris kindel, kuidas see puuvillase lõnga puhul toimiks. Südant ka nähtavasti ei lisanud.

Natuke raskusi valmistas see lipsuke, aga lõppkokkuvõttes tuli ta täitsa OK välja. Olgugi, et tunduvalt suurem, kui näidise peal. Uhke ikkagi ja tegevat ju šikiks ka! 😉 Osasid valmistades tekkis mul korraks kahtlus, kas ta ikka tuleb mul enam-vähem kaubandusliku väljanägemisega ka, sest need tükid tundusid nii kummalised kohati. Samuti tekkis mul kahtlus oma värvivaliku suhtes – kas äkki liialt kontrastsed toonid said valitud? Kõike seda kokku pannes mu hirmud ja kahtlused vaibusid, kuna tulemust näete isegi – täitsa normaalne karu! (:

Valmistamisel kasutasin oma lemmikut Clover Amour 1.75mm konksu ja 100% orgaanilist Schachenmayr Nomotta Cotton Eco puuvlillast lõnga. Lisasin veel 6mm turvasilmad ning tükikesed käsitöövilti. Koonuosa tikkisin esmalt ja siis liimisin näkku, käed-jalad aga kleepisin kõigepealt ja alles seejärel tikkisin, kuna tahtsin, et need mustad kriipsud läheks veidi üle ääre. 

Valmis saigi siis selline karu, kelle tegin lihtsalt tegemise rõõmuks. Üsna palju asju olen teinud ka tellimustööna, kuid see ei tähenda, et ma protsessi vähem naudiksin. Mulle tõesti meeldib neid teha! ^_^

Ühe teise looma sain tegelikult veel nädalavahetusel valmis, aga ma ei saa teda veel näidata. See valmis kingituseks, aga pole veel omanikuni jõudnud, seega hoian teda veel saladuses natuke aega. Aga õige pea! 

Advertisements

2 thoughts on “Not So Valentine Teddy.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s