Lotte from Gadgetville.

This is the secret project I was working on last week. It was a present and a surprise. Pattern is free from Lilleliis. If you haven’t heard then Lotte is a character from the cartoon named as the title of this post here. There’s also another one with her called Lotte and the Moonstone Secret. They’re both Estonian so I’m not sure if you can see them in other languages. Perhaps with subtitles you can find something. I actually don’t know so let me know if you do! (:IMG_7610

This on here went for my cousin who had a birthday last weekend. I managed to finish it on the “right day” but it didn’t get delivered until yesterday. Now I already have some feedback that the surprise was rather grand and the recipient and the mum both really like her!

A fun thing was that I managed to use some of my yarns that seemed like were waiting for this project. There was just enough of the brown and red yarns and I have just a little beige left. The white I have actually more as it was originally for another project but I should have enough for both.

As of the technical stuff the yarns I used were all different. The red was Steinbach Wolle Capri (100% mercerised cotton), the brown was something from Rowan (I think) but I can’t find the label any more (I’m pretty sure it’s cotton too), the beige was Drops Muskat (100% mercerised Egyptian cotton) and the white was Katia Bamboo (60% bamboo viscose, 40% cotton). I used my Clover Amour 1.75 mm crochet hook. The eyes are from crafting felt, embroidered on with black thread. The hair band is just a scrap of some yellow yarn I found and the doll is stuffed with fibre-fill. The dress is closed with a small red button on the back.

My Lotte is a lot smaller than the original from the pattern but I also used a lot smaller hook and probably a lot finer yarn too. I like it this way as the stuffing doesn’t show and it feels much sturdier.

Have you seen Lotte cartoons? What do you think about my version of her? (:

IMG_7614

Teie ees ongi see saladus, mille kallal ma eelmine nädal vaeva nägin. Et tegemist oli kingituse ja üllatusega, ei sanud teda siin enne tänast näidata. Tegemisel kasutasin Lilleliisi mustrit, kuna ei tahtnud hakata jalgratast (loe: uut mustrit) leiutama hakata ja teadsin täpselt, kust sobiv leida. 

Kingituseks läks Lotte minu täditütrele, kellel oli eelmine nädalavahetus sünnipäev. Sain ta küll “õigeks päevaks” valmis, aga kohale jõudis alles eile. Praeguseks olen juba ka natuke tagasisidet saanud – üllatus oli tõesti suur ja meeldis nii kingi saajale kui ka ta emale. 

Mis mulle tegemise juures ekstra rõõmu valmistas, oli mulje, et mõned lõngad ootasid just selle nuku valmimist. Pruuni ja Punast oli umbes-täpselt nii, et Lotte valmis saaks. Beeži jäi pisut üle, valget veidi rohkem, kuna see oli esialgu ühe teise töö jaoks ostetud, aga ma usun, et seda on mõlema jaoks piisavalt. 

Tehnilise poole pealt võttes olid kõik kasutatud lõngad erinevad. Punane oli Steinbach Wolle Capri (100% meriseeritud puuvill), pruun kandis kunagi Rowan silti (kui õigesti mäletan), aga praeguseks on see kadunud (mälu järgi oli too ka puuvill), beež lõng oli Drops Muskat (100% meriseeritud egiptuse puuvill) ning valge Katia Bambo (60% bambusviskoos, 40% puuvill). Tööriistaks oli taaskord imeline Clover Amour 1.75 mm konks. Silmad on käsitöövildist välja lõigatud ja musta niidiga kohale tikitud. Juuksed on kinni jupi kollase lõngaga, täidiseks padjatäide. Seljapealt on kleit kinni punase nööbiga. (:

Minu Lotte tuli palju väiksem kui õpetuses, kuna kasutasin tunduvalt peenemat konksu ja ilmselt ka lõnga, aga nii meeldib mulle rohkem. Täidis ei paista vahelt välja ja tundub tugevam ka käes. 

Kuidas tundub minu versioon Lottest? (:

IMG_7607

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s