Bender Bending Rodriguez.

I would say it was a VERY long time ago that I posted this. It was a WIP that had been kind of forgotten in there. And that was in 2012. 
IMG_3245During my last vocation I searched the stuff I had made and rediscovered it. I don’t know why I didn’t finish it back then but I decided to do it right now and here is the result.

IMG_8040I’m not really proud of it as the most of he body was made so long time ago that my “handwriting” has changed a bit. I think you can even tell from the picture  that the stitches forming the head are much more firm and that makes the head a bit too tiny.

Also I found out that I hadn’t done the shoulders or finished the hands really. Those parts seem a bit small too. For a second I thought I had a wrong hook size but as long ago as In started this I’m pretty sure I only had one.

I decided not to change anything and leave it as is, kind of quirky but still recognizable. 😀 Maybe I’ll have a second attempt some time (I doubt that). But who knows!

The pattern is from Stitch. I used 3 mm crochet hook and G-B Wolle Bamboo Touch (65% wool, 35% bamboo viscose) yarn. Stuffing took all the stuff I had to put in there. It has some cotton, polyester stuffing and some mixed pillow-filling. In fact after finishing this I went to a store to bring more stuffing – it was a pillow insert.

The picture is as is as I was simply too impatient and the weather was just too gloomy in order it to look better today.

***

Selle Benderi (Futurama) tegemist alustasin ma juba VÄGA ammu. Esimene pilt siin on tehtud aastal 2012 st juba siis oli ta mul mõnda aega pooleli olnud. Viimase puhkuse ajal kolasin natuke ja leidsin ta jälle üles.

Kuna enamus valmis väga ammu, siis on näha “käekirjalisi” erinevusi. Viimasena valminud pea on tunduvalt tihedamate silmustega kui kogu muu keha ja seetõttu tundub ka väiksem. Sama lugu õlaliigestega (?) – avastasin, et need olid ka kunagi tegemata jäänud.

Tõtt-öelda ei oska ma siiani öelda, miks ta mul valmis ei saanud juba siis ammu. Ei olnud ju üldse nii palju lõpetada. Kõige parem ta nüüd välja ei näe, aga las ta olla selline. Tükike ajalugu, teatud mõttes, ja siis natuke praegust ka otsa, et valmis saaks. Selline veidrik tuli, aga no mis siis!?

Korra mõtlesin, et äkki kasutan vale konksu, aga siis jõudsin ikka järeldusele, et selles asi olla ei saa – alguses mul ainult üks oligi. (: Võib-olla teen kunagi teise, korralikuma, ka veel, võib-olla mitte – kes teab?!

Mustri autor on Stitch. Heegelnõel oli 3 mm ja lõng G-B Wolle Bamboo Touch (65%vill, 35% bambusviskoos). Sisuks läks kogu mu olemasolev täidis – natuke puuvilla, veidi rohkem polümeertäidist ja osalt ka mingi kummaline padjasisu. Kõik need said ka otsa ning kui Bender valmis sai, läksin poodi uue järele – seekord üks padjasisu.

Pilt oleks võinud ilusam olla, aga ma olin liiga kannatamatu ja ilm liiga sombune, et kohe midagi eriti kena välja tuleks.

Advertisements

3 thoughts on “Bender Bending Rodriguez.

  1. Futurama is my favorite! Your Bender rocks, so cool. I totally understand being “over” a project and just getting it done regardless of flaws just to have it done! Still, he’s great.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s