B is for Boletus.

Last week I was basically working alone so I had my hands full and didn’t have much time to get a break. This week we are all together again after a long time and it has been crazy. Not that it’s anyone’s fault, it’s just that there is so much that had to be done and so much that really got done.

We had a team meeting on Monday and found out soon that we could get rid of some junk in the house that had been lying there for quite a long time (mostly old and broken furniture). We got a truck that took it all away today. There was much more of that than anyone had imagined and it took a lot more time to get it all out.

I have also worked a bit longer this week so regarding all that I feel rather exhausted. I should probably go to sleep already but I decided to have a quick write here. I’m not sure if I’ll have more time in the weekend (if I do then you’ll see the next post rather sooner than later) so here it is.

Next letter is B and it stands for boletus.

IMG_8296This is made of a pattern I accidentally stumbled on. As soon as I saw it I knew I had to give it a try. I love mushrooms and this one looks so much like the real one. Maybe not quite but you really can tell it’s a boletus, can’t you!

I used organic cotton G-B Wiolle Bio-Baumwolle for the stem and bamboo (60%) – cotton (40%) blend Katia Bamboo yarn for the cap. I used embroidery floss for the details and filled it with pillow-stuffing. The hook was I think a 2.75 mm. I’m happy with the results. (:

***

Eelmine nädal olin sisuliselt üksi tööl, mis tähendab, et käed-jalad olid pidevalt tööd täis. See nädal saime esimest korda üle pika aja meeskonnaga kokku, ning aeg on möödunud ulmeliselt. Mitte, et asi oleks inimestes, lihtsalt teha on nii palju nüüd ja ka tehtud on juba päris palju selle lühikese aja jooksul.

Meil oli ka väike koosolek kohe nädala alguses. Saime teada, et lõpuks tuleb konteinerauto ja saame suurest sodist oma majas lahti (põhiliselt vana ja katkine mööbel). Auto tuli täna ja kõik ebavajaliku minema. Kõike seda oli palju rohkem, kui ettegi võis kujutada ja aega selle majast välja tassimiseks läks samuti rohkem, kui oleks võinud arvata.

Lisaks kõigele olen ka tööd teinud see nädal vähe pikemalt, mis tõttu tunnen ennast juba üsna väsinult. Tõenäoliselt peaksin juba magama, aga mõtlesin, et kirjutan siia ikka kiiresti ära. Ma ei ole eriti kindel, et mul nädalavahetusel selleks rohkem aega on (kui siiski, siis tuleb järgmine postitus juba üsna pea), seega siin ta on.

Järgmine täht on B nagu puravik!

See on tehtud mustri järgi, mille ükskord kogemata leidsin. Kohe siis sain juba aru, et pean selle järele proovima. Mulle nii meeldivad seened ja see on ju kogu oma lihtsuses nii realistlik. Võib-olla mitte päris, aga on ju aru saada, et see on puravik!

Jala jaoks kasutasin orgaanilist puuvilla G-B Wolle Bio-Baumwolle ja mütsi jaoks 60% pambuse ja 40% puuvilla segust Katia Bamboo lõnga. Detailid tikkisin peale mulineega ja sisuks on padjatäide. Mulle mu seen meeldib. (:

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s